Vårdcentral i Götene satsar på ökad vaccination mot pneumokocker
Götene vårdcentral har tagit nya grepp för att öka vaccinationstäckningen mot pneumokocker bland sina patienter.
Götene vårdcentral har tagit nya grepp för att öka vaccinationstäckningen mot pneumokocker bland sina patienter.
Här hittar du de vanligaste frågorna om pneumokockvaccination – vi hoppas detta kan hjälpa dig och dina kollegor i era insatser att skydda fler mot pneumokocksjukdom:
Vårdcentralen Vilan i Skara, som drivs av den icke-vinstdrivande stiftelsen Bräcke Diakoni, är en viktig resurs för invånarna i området.
Den 21 november 2024 bjöd MSD in till ett webbinarium som behandlade vikten av samordnade vaccinationsinsatser ur ett bredare perspektiv, samt hur man kan arbeta mer preventivt för att skydda individer över 65 år och riskgrupper.
Sjukdom orsakad av pneumokocker kan drabba alla, men är vanligast hos barn under två år och hos personer över 65 år.
För att se detta innehåll måste du vara kvalificerad sjukvårdspersonal. Arbetar du inom hälso- och sjukvården? Klicka för att bekräfta